Lodówki na wino – jak wybrać najlepszą?

Schłodzone winoWino jest napojem, który wymaga określonych warunków przechowywania. Na szczęście można je stworzyć dzięki specjalnym chłodziarkom. Sprawdź, jak wybrać lodówkę na wino!
Chłodziarki na wino umożliwiają przechowywanie tego wyśmienitego trunku w odpowiednich warunkach. Na co zwrócić uwagę przy wyborze lodówki na wino? Podpowiadamy!

Dlaczego warto mieć chłodziarkę do białego i czerwonego wina?

Wino to jeden z najszlachetniejszych trunków. Aby zachowało swoje właściwości, powinno być przechowywane w określonych warunkach. Do tego celu idealnie nadają się specjalne chłodziarki do wina, które zapewniają odpowiednią temperaturę, wilgotność i zaciemnienie do leżakowania trunku. Lodówki chłodzące na wino to urządzenia idealne dla każdego konesera wina. Doskonale sprawdzają się również w kawiarniach, restauracjach i innych lokalach gastronomicznych.

Lodówki do leżakowania wina – rodzaje

Na rynku dostępne są różne rodzaje chłodziarek na wino. Można je podzielić m.in. ze względu na sposób zabudowy. Wyróżnia się urządzenia do zabudowy oraz sprzęt wolnostojący. Wybór typu chłodziarki zależy przede wszystkim od tego, gdzie zamierzasz ją umieścić. Chłodziarki do zabudowy można sprytnie ukryć w zabudowie kuchennej. Z kolei urządzenie wolnostojące będzie idealnym wyborem np. do piwnicy. Lodówki na wino mogą się różnić także pojemnością. Jej wybór zależy od liczby butelek wina, które planujesz przechowywać w urządzeniu. W sklepach możesz kupić chłodziarki o pojemności od 16 litrów do nawet 500 litrów.

Lodówki chłodzące na wino – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Proces dojrzewania wina wymaga odpowiedniej temperatury. Wino białe powinno być przechowywane w temperaturze 10-15 stopni Celsjusza, w przypadku win czerwonych temperatura leżakowania powinna wynosić 15-18 stopni, a szampana najlepiej przechowywać w temperaturze 6-9 stopni. Przy wyborze chłodziarki na wino należy zwrócić uwagę na to, do jakiego rodzaju wina została ona przeznaczona. Na szczęście na rynku dostępne są lodówki podzielone na różne strefy temperaturowe. Zapewniają one optymalne warunki zarówno do przechowywania wina czerwonego, wina białego, jak i szampana. Wybierając chłodziarkę na wino, warto zwrócić uwagę na rodzaj filtra powietrza, w które zostało wyposażone urządzenie. Najlepiej zainwestować w chłodziarkę z filtrem węglowym, który skutecznie likwiduje nieprzyjemne zapachy. Ze względu na to, że wino lubi ciemność, bardzo ważny jest również rodzaj drzwi lodówki. Doskonałym wyborem będzie chłodziarka z przyciemnianymi drzwiczkami i filtrem UV. Warto pamiętać, że dobra chłodziarka na wino powinna być wyposażona w półki tłumiące drgania, które nie będą zakłócały procesu dojrzewania wina. Nie należy również zapominać, że chłodziarka musi utrzymywać odpowiednią wilgotność (na poziomie 50%-75%). Istotnym aspektem, który należy mieć na uwadze przy zakupie lodówki na wino, jest klasa energetyczna urządzenia. Warto zdecydować się na zakup sprzętu o wysokiej klasie energetycznej, który charakteryzuje się niskim zużyciem energii. Aktualnie na rynku można znaleźć przede wszystkim chłodziarki o klasie A oraz A+. Podczas zakupu lodówki na wino dobrze jest sprawdzić, w jakie funkcje dodatkowe zostało wyposażone dane urządzenie. Ciekawe funkcje to m.in. wyświetlacz LCD, elektroniczne sterowanie czy zabezpieczenie przed dziećmi.

Aby zachować doskonały smak wina, warto zaopatrzyć się w chłodziarkę do jego przechowywania. Sklepy oferują różne rodzaje lodówek na wino. Dzięki różnorodności dostępnych modeli każdy może wybrać idealny model dla siebie.